Armastada tuleb nii, et teine inimene tunneks end vabana
Thich Nhat Hanh

Läheneva valentinipäeva voogudes seilates võiks me mõtiskleda, kas me armastame oma kallimat tingimusteta või eeldame temalt teatud tegusid, käitumist, panust suhtesse, paksu rahakotti, haridust, välimust, iseloomuomadusi? Tohutul hulgal inimestel hakkab juba enne teema üle mõtisklemist tööle häirekell, mis hüüab: “Lõpetage ära see armastuse promomine enne valentinipäeva, armastada tuleb kogu aeg!” Jah, tulebki. Aga siiski toob see üks päev endaga kaasa rohkem kohtinguid, lähedaste meelespidamist, armastuse avaldamist, abieluettepanekuid ja ka igatsust armastuse järele kui ükski teine päev. Kui üle kogu maailma saadetakse lendu mõtteid armastusest, siis armastuse energia ühineb ja imed hakkavad sündima. Niisiis arvan, et just praegu ongi parim aeg vaadata lähemalt otsa oma suhtele ja muuta see selliseks, kus ei oleks hirme, armukadedust, üleliigseid ootusi, asjatuid tülisid ja teineteisele piiride seadmist. Kasutage seda armastuse energiat, mida maailm praegu pakub.

Mida tähendab üldse armastada tingimusteta? Kõige selgema ettekujutuse saab, kui vaadata ema armastust oma lapse suhtes. Tingimusteta armastamine tähendab, et teist armastatakse just sellisena nagu ta on, et armastus ei muutu, kui inimene muudab oma välimust, leiab uue hobi või kaotab töö, vaid et armastatakse selle inimese sügavaimat olemust, tema hinge. Samuti iseloomustab tingimusteta armastust see, et armastamise tunne ise teeb juba õnnelikuks, mitte aga see, kas kallim käitub vastavalt seatud kriteeriumitele. Kallimale seatud tingimused viivad suurte lahkhelideni, mis tihti lõppevad suhte surmaga, isegi kui armastus on veel alles. Olen elus pidanud tõdema, et armastusest üksi ei piisa, et suhet koos hoida. Kuid pean ka tunnistama, et tegu oli armastusega, kus olid tingimused, kus ma ootasin, et teine pool käituks teatud viisil nagu uskusin oma minevikukogemuste  põhjal “õige” käitumisviisi olevat. Lisaks minevikule mõjutavad meie ootusi ja lootusi oma kaaslaste suhtes ka meedia, sõbrad, ühiskond ja tavad.

Usun, et tingimusteta armastus on igavese armastuse saladus. Kui on koos kaks inimest, kes armastavad teineteist just sellisena nagu nad on, kus armastamine ise teeb nii õnnelikuks, et miski muu ei saa seda tunnet kõigutada, kus armastus ei sõltu mitte millestki, seal pole ka ruumi petmisele, armukadedusele, tülidele. Eriarvamuste tekkides aktsepteeritakse teise seisukohta, mitte ei hakata läbi tülitsemise seda muutma.

Võime armastada on meis igaühes olemas, kuid elu jooksul haakuvad sinna külge tingimused, mida hakkame teistele esitama. Ennast peaks armastama niipalju, et mitte siduda oma elu inimestega, kes meiega üldse kokku ei sobi. Kui on näha, et meie kaaslasel on iseloomujooni või käitumismustreid, mis meile ei meeldi, siis tuleb vastu võtta otsus, kas sa suudad seda inimest armastada neile omadustele vaatamata või mitte. Muinasjutus saab alati kokku ideaalne paar, kes elab koos igavesti, kuid tavaelus on vähe neid, kes tõepoolest teineteises absoluutselt kõike armastavad. Suhe, mis on rajatud plaanile teineteist muuta, ei tee kedagi õnnelikuks, sest pettuma peavad mõlemad pooled.

Nüüd valentinipäeva ootuses ja armastuse energiate külluses on hea aeg vaadata oma südamesse ja küsida endalt ausalt, kas me armastame tingimusteta või peaksime teadlikumalt püüdlema selle poole. Kas ootused, mis oleme oma kallimale seadnud, tulevad meie suhtele kasuks või hoopis õõnestavad seda? Kas me peaksime pidevalt virisema selle üle, mida me ei saa muuta?

Armastades tingimusteta, muutume ka ise armastusväärsemaks ja võime peagi näha, et ka meile ei seata enam tingimusi. Kui aga juhtub, et teine pool pole oma tingimustest valmis loobuma, tähendab, et ta vajab lisaaega sellise armastuse olemuse mõistmiseks. See, kas me anname talle selle aja, sõltub aga taas sellest, kas me ikkagi armastame teda ilma ühegi tingimuseta või mitte.

Armastusega,

Ulakas Kaunitar

*Pakume valentinipäevaks imelisi kingitusi nii meestele kui naistele, tulge külla!