Kas tead, mis on ühist lambasoolel, sidrunil, kondoomil ja Coca-Colal?

Neid kõiki on kasutatud rasestumisvastase vahendina. Mida võtta ja mida jätta ning millised on uusimad avastused ja arengud rasestumisvastaste vahendite maailmas?

20 aastat tagasi soovitas günekoloog suguelu alustanud neiule raseduse vältimiseks antibeebipille või kondoomi. See oli aeg, mil mobiiltelefonid hakkasid populaarsust koguma ja Nokia 5110 oli kõva sõna. Koit Toome käis Eurovisioonil lauluga “Mere lapsed”. Koitu noored veel mäletavad,  aga Nokia 5110 tundub küll ajast enne dinosauruseid. Tuntumad rasestumisvastased vahendid on aga endiselt katkestatud suguühe, kondoom ja hormoonpillid. Kuidas on võimalik, et 20 aastaga pole mitte midagi muutunud? (Ok, nii palju on, et sidruneid ostetakse pigem söömiseks kui tuppe pistmiseks).

Rasestumisvastased vahendid “dinosauruste ajal”

Olgu mainitud, et järgmised rasestumisvastased vahendid on täiesti õigustatult jäänud vaid osaks inimkonna (mitte kõige kirkamast) ajaloost.

Voorusevöö

Metallist vöö, mis oli avatav võtmega ning mille eesmärgiks oli takistada vägistamise ohvriks langemist, petmist ja masturbeerimist. Tänapäeval kasutatakse BDSM mängudes partneri kontrollimiseks.

Elavhõbe ja plii

Tuhandeid aastaid tagasi usuti Hiinas, et suukaudne elavhõbeda ja plii manustamine kaitseb naisi raseduse eest. Tegelikult võivad elavhõbe ja plii põhjustada lisaks muule steriilsust, ajukahjustust, neerupuudulikkust ja isegi surma.

Coca-Cola

1985. avastasid Harvardi Ülikooli teadlased, et Coca-Cola suudab katseklaasis spermatosoide tappa. Hilisemad uuringud seda fakti ei kinnitanud ja tupe mikrofloorast ei huvitunud ka keegi.

Tropp ette!

Selleks et takistada spermatosoide “ohtlikku tsooni” jõudmast, on läbi ajaloo kasutatud erinevaid tõkkeid: bambuskangast, peenestatud rohtu, loomade sõnnikut, villa, siidi sisse mähitud merikäsna, linast riiet, datlipalmi tõrva ja meega immutatud papüürust ning puust tehtud punni (mis 1930. aastal keelustati ja piinariistaks tunnistati).

Värske sidrun

Usuti, et sidruni happelisus tapab spermatosoidid. See, mida sidrunhape naise kehas veel hävitab, polnud oluline.

Kondoomi eelkäijad

Kitsepõis, kalapõis, lambasool – küllap ajasid asja ära.

Rasestumisvastased vahendid 2019. aastal

Täiesti kindlasti on tõhusaim rasestumisvastane meetod suguelust loobumine. Kui rääkida pelgalt füüsilise rahulduse saamisest ja pingete maandamisest, siis tänu tehnika arengule on meil võimalik vidinate abil saada lausa multiorgasme. On limpsivad lelud ja vibreerivad lelud, puldist juhitavad lelud ja kliitorit helilainetega hellitavad lelud, on suured ja väikesed, ümarad ja piklikud, on vette võetavad ja püksikutes kantavad.

Kui aga lisaks füüsilisele naudingule on vajadus ka emotsionaalse läheduse ja puudutuste järele, siis sellega jäävad lelud veel hätta. Nimekirja tänapäeva rasestusmisvastastest vahenditest leiame Lara Brideni raamatust “Paremate päevade käsiraamat” (2019), mis peaks olema kohustuslik lugemine kõikidele naistele.

  • Mittetoksilised meetodid:

Viljakusteadlikkuse meetod

Selle meetodi puhul peab naine teadma oma viljastumisvõimelisi päevi ja hoiduma sel ajal vaginaalsest vahekorrast. Igas tsüklis on naisel 6 viljastumisvõimelist päeva: 5 päeva enne (seemnerakkude iga naise organismis) ja 1 päev pärast ovulatsiooni (munaraku eluiga). See meetod sobib rasestumisvastase vahendina kasutamiseks siis ja ainult siis, kui naine on 100% teadlik, millal toimub tema ovulatsioon. Seda saab kindlaks teha basaaltemperatuuri ja emakakaela lima järgi, abiks võib olla ka viljakusmonitor Daysy.

Meeste kondoom

Kõige populaarsem rasestumisvastane vahend maailmas, kuna lisaks rasedusele kaitseb ka sugulisel teel levivate haiguste eest. Lara Briden kirjutab: “Kondoomi kasutamine ei pruugi tähendada väiksemat mõnu. Viimasel ajal on turule tulnud mugavamad kondoomid, nagu väidetavalt purunematu Hex. Ideaalsel kasutamisel on kondoomi usaldusväärsus 98%.” Hex on müügil siin.

Naiste kondoom

See on lateksist toruke, mille mõlemas otsas on rõngad. Sisemine rõngas jääb tuppe, teine tupest välja. Selle võib paika panna juba enne seksi, eelmängu ajal ja see vähendab sugulisel teel levivatesse haigustesse nakatumise riski.

Emakakaelapessaar

Emakakaelapessaar Femcap on nagu pisike mütsike, mis asetatakse emakakaelalae ja see võib paigale jääda kuni kaheks päevaks. See ei kaitse sugulisel teel levivate haiguste eest.

Katkestatud suguühe

Meetod, mille puhul mees tõmbab suguti tupest välja enne seemnepurset, on olnud populaarne juba üle 2500 aasta. Meetod on leidnud palju kriitikat läbi aegade ning selle tõhusus oleneb mehe osavusest. Ei sobi järjestikuste vahekordade puhul.

  • Mõnevõrra toksilised meetodid:

Vaskspiraal

Plastikust ja vasest valmistatud spiraal, mis asetatakse emakasse günekoloogi juures. Vaseioonid ei lase spermal liikuda emakasse ja samuti on takistatud viljastunud munaraku kinnitumine emakaseinale. Vaskspiraal võib emakasse jääda kuni viieks aastaks.

Hormoonspiraal

Eritab emakasse progestiini, mis lühendab seemnerakkude eluiga, muudab emakakaela lima tihkemaks, takistab emaka limaskesta paksenemist. Üldjuhul ei pärsi ovulatsiooni.

Spermitsiid

Aine, mis hoiab rasedust ära seemnerakke hävitades. Tegu on toksilise ainega, mis korduval kasutamisel põhjustab nii naistel kui meestel sügelust ning suurendab põletikuriski.

Munajuhade sulgemine

Pöördumatu kirurgiline protseduur, peale mida munarakud ei pääse enam emakasse. Meetod sobib ainult neile, kes 100% kindlusega enam lapsi ei soovi. See ei tohiks mõjutada ovulatsiooni, kuid menstruatsioonid võivad muutuda ebaregulaarseks ja vererohkeks.

Vasektoomia

Seemnejuhade läbi lõikamine on operatsioon, pärast mida ei saa seemnerakud enam munanditest seemnepõiekesse liikuda. Vasektoomia on pöördumatu, kuid järglasi on võimalik saada kunstliku viljastamise teel.

  • Hormonaalsed rasestumisvastased vahendid:

Hormoonpillid, implantaadid, plaastrid, süstid, tuperõngad

Sisaldavad steroidravimeid ovulatsiooni ja seega naise keha loomulike protsesside takistamiseks. Enamiku hormonaalsete rasestumisvastaste vahenditega tekib veritsemine, aga ei ole menstruaaltsüklit. Kuna ovulatsiooni ei toimu, ei ole tekkiv veritsus loomulik kuupuhastus, vaid pillide ärajätunäht. Positiivsest küljest on antibeebipillide võtmine üks mugavaimaid lahendusi rasedust vältida soovida naise jaoks ja rasestumise võimalus nende korrapärasel kasutamisel on kaduvväike. Negatiivsetest kõrvatoimetest rääkides on võimalikud depressioon, libiido langus ning kaalutõus, kuid need ei esine kõigil naistel.

 

 

Kokkuvõte

Kahjuks ei ole tänapäeval asjad oluliselt paremad kui varem. Ei ole looduslikku toidulisandit ega kõrvaltoimeteta imerohtu rasedusest hoidumiseks. Kuid positiivse külje pealt: meil on enne valiku tegemist võimalik süvitsi tutvuda erinevate meetodite plusside ja miinustega, meil on multiorgasme pakkuvad vidinad ja meil on Hex!