Üha enam naisi ostab libesteid, et naudingud magamistoas oleks senisest võimsamad ja ka mänguasjade kasutamine pakuks suuremat rahuldust

Paraku kohtab siiani neid, kes usuvad, et tupekuivus on seksuaalne defekt. Aga see, kui niiske on naine vahekorra ajal, ei väljenda alati erutuse taset. Vagiina niiskus oleneb eelkõige östrogeeni tasemest, mis võib muutuda liiga madalaks erinevatel põhjustel: imetamine, menopaus, vahetult enne ja pärast ovulatsiooni, mõnede ravimite sh antidepressantide ja antibeebipillide võtmisel. Ka suitsetamine võib olla põhjuseks, miks naine ei tooda vahekorra ajal piisavalt niiskust.
Kuna tupp on väga imav, peab silmas pidama, et libesti ei oleks mürgine organismile. Kuidas valida libestit, mis rahuldaks kõik vajadused?

Vee baasil libestid


  Peamised koostisosad: lisaks veele võib sisaldada glütseriini, sünteetilist või taimset propüleenglükooli (orgaaniline alkohol, mis loob libeda tekstuuri ja säilitab niiskust).
  Plussid: enimlevinud libestitüüp, mis sobib kasutamiseks koos seksmänguasjade ja kondoomidega. Mitmed vee baasil libestid sobivad suurepäraselt ka intiimpiirkonda niisutama või kasutamiseks isegi näokreemina. Konsistents võib olla vedel ja siidjas või paksem ja kohevam, samuti leidub vee baasil libesteid erinevate maitsete ja efektidega (nt jahutav efekt, mis saadakse tänu piparmündile).
  Miinused: Võib kiiresti organismi imenduda, mistõttu võib osutuda vajalikuks libesti korduv lisamine. Samas on kiire imendumine märk sellest, et organismis pole piisavalt vett. Vee baasil libesti lahustub vees, mistõttu ei sobi seda kasutada ei vannimängude ajal ega ka veekogudes. Ettevaatust libestitega, mis sisaldavad sünteetilist glütseriini, see suurendab põletiku tekkimise ja seenhaiguste saamiste ohtu ning mõjutab loomulikku pH-taset suguorganite piirkonnas. Glütseriin on vastutav ka kleepuva tunde tekitamise eest, mis tekib pärast vee aurustumist. Veel suuremaks ärritajaks on aga nonoksünool-9. Nonoksünool-9 mõjub kerge spermitsiidina ning tapab laboritingimustes ka HI-viirust, kuid reaalsuses tekitab ta tupes ja pärakus niivõrd palju mikrorebendeid, et pigem suurendab suguhaigustesse, sealhulgas ka HIV-sse, nakatumise riski. Tundlikud naised peaksid kindlasti vältima ka propüleenglükooli ja kloorheksidiini (võib tekitada kõrvetustunnet limaskestadel).
  Soovitatud tooted: LELO libesti, mis ei sisalda glütseriini, parabeene ega lõhnaineid ja millele on lisatud Aloe Verat niisutuse ja libestuse jaoks. Viamax Water Glide – on söödav, pole lisatud glütseriini, sisaldab Aloe Verat. Water Glide´i pH-tase on sama nagu kehal endal.

  Silikooni baasil libestid


   Peamised koostisosad: dimethicon, dimethiconol ja cyclomethicone- silikoon-polümeerid, mis pakuvad kestvat libestust.
   Plussid: silikooni baasil libestid ei imendu naha sisse, mistõttu on toime pikem kui vee baasil libestitel. Silikooni baasil libestid on justkui loodud veemõnude nautimiseks ja neid võib kasutada ka massaažiks, kuna tekitavad äärmiselt mõnusa siidise tunde. Ulakas Kaunitaris müüdav Überlube libesti võimaldab vallatleda lausa terve öö, sest niikaua, kuni kestab hõõrdumine, pakub see jätkuvat libestust ja kui tegevus lakkab, kaob libesti nahalt ca 5-10 minuti jooksul, lendudes õhku. Tilgake Überlube´i tuleb appi ka siis, kui uued kingad suvel hõõruma hakkavad ,)
   Miinused: ei tohi kasutada silikoonist mänguasjadega, kuna võib viimaste pealispinda kahjustada. Ei sobi hästi oraalseksiks, kuna jätab suhu ebameeldiva tunde. Ole hoolikas ja korista kohe ära, kui tilgake maha kukub, muudab põranda väga libedaks!
   Soovitatud tooted: Überlube, YesForLov libesti/massaažiõli 2in1.

   Õlide baasil libestid


    Peamised koostisosad: viinamarjaseemneõli, seesamiseemneõli, mesilasvaha, sheavõi.
    Plussid: Hea õli baasil libesti on rahustava ja niisutava toimega ning 100% orgaaniline. Pakub kauakestvat libestust ja sobib nii kondoomide kui ka seksleludega. Osad neist on ka õrnalt valuvaigistava toimega, mistõttu sobivad nii valuliku vahekorra kui ka anaalseksi puhul. Olgu mainitud, et mõnutunnet kvaliteetne libesti kunagi ei vähenda. Kui toodet on läinud liiga palju, saab ülejäägi hõõruda naha sisse, kuna sel on niisutav toime.
    Miinused: võib jätta linadele õliseid plekke, kui panna liiga palju.
    Soovitatud tooted: Viamax Organic Glide

    Libestid köögist


     Peamised koostisosad: munavalged, linaseemneõli, hüdrogeenitud taimeõli, oliivõli, vaseliin, kookosõli
     Plussid: naturaalne orgaaniline õli küpsetamiseks nagu oliivõli või pähkliõli sobib katsetamiseks naistel, kellele ei sobi ükski teine libesti. Rohelisest mõtteviisist haaratud naised kasutavad köögist saadud aineid, kuna neile tundub ohutu panna tuppe seda, mida nad kasutavad söögina.
     Miinused: ära iial kasuta köögist saadud libesteid latekskondoomidega – see nõrgestab lateksi tugevust. Erinevad köögisaadused võivad pikemaajalisel kasutamisel soodustada tupeseene ja põletikuliste bakterite vohamist, seega on nende kasutamine õigustatud vaid hädaolukorras.

     Spermasõbralikud libestid


      Viljakuse libestid on paaridele, kes soovivad rasestuda.
      Plussid: tasakaalustatud pH-ga ja ei mõjuta keha elektrolüütide tasakaalu. Need on vabad kemikaalidest, mis mõjuvad halvasti spermale.
      Nende kohta tasub lisa küsida oma günekoloogilt ja neid leidub rasedatele spetsialiseerunud poodides.

      Libestid anaalseksiks


       Paljud libestid sobivad anaalseks kasutamiseks, kuid tuleb silmas pidada, et anaalseksi korral on soovitatav kasutada pigem paksema konsistentsiga libestit. See on vajalik, et libesti ei valguks laiali. Mõned libestid sisaldavad bensokaiini, mis on tuimestav. Siiski ei ole tuimestav libesti hea, kuna tundlikkuse vähenemisel on suurem oht vigastuste tekkeks. Samuti võib bensokaiin põhjustada allergilist reaktsiooni. Looduslik alternatiiv bensokaiini asemel on jojobalehe ekstrakt, mida sisaldab YesForLov vee baasil anaallibesti tilgakese silikooniga – see lõdvestab ja rahustab, kuid ei alanda tundlikkust.
       Soovitatud tooted: Überlube, Viamax Organic Glide, YesForLov anaallibesti.

       Katsetamislusti ja sügavaid naudinguid soovib Ulakas Kaunitar.